O Saskiej Kępie
Prawy brzeg Wisły i jego Saska Kępa, czyli urokliwa skąpana w zieleni wyspa modernistycznej architektury, gdzie można przechadzać się uliczkami ocienionymi liśćmi lip i klonów. Od początku jej wyodrębnienia na mapie Warszawy w latach 20. XX wieku ciągnęły tu wielkie osobowości, wśród nich m.in. Agnieszka Osiecka, która mieszkała tu w domu przy ul. Dąbrowieckiej 25. Stanął tu też pomnik poetki, na rogu ulic Francuskiej i Obrońców. Podczas swojej wizyty w Polsce zatrzymał się tu także Pablo Picasso.
Niegdyś modne miejsce na niedzielne wypady zamieniło się w ekskluzywną dzielnicę zabudowaną willami, domami i niewielkimi kamienicami tworzonymi przez najlepszych architektów. Saska Kępa ten status utrzymuje pod dziś dzień. Mimo że mieści się w bliskim sąsiedztwie centrum miasta zachowała swój charakter sprzed lat – cichego miejsca gdzieś na uboczu, enklawy spokoju i zieleni.
Nazwa tego, jak to ustalili geografowie, „pępka Warszawy”, pochodzi od osadników saskich, sprowadzających się tutaj za czasów dynastii saskiej. Największym skarbem Saskiej Kępy jest jej architektura. Z racji, że dzielnica nie ucierpiała znacząco podczas II wojny światowej, zachowała swój wyrazisty styl zabudowy; Przetrwało tu mnóstwo architektonicznych perełek, jak należąca do rodziny Wolskich willa przy Obrońców 14 – zaprojektowana przez Aleksandra Więckowskiego, czy willa przy ulicy Estońskiej 6.
Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo ulic – wiele z nich pochodzi od nazw państw i miast, inne mają swoje korzenie w historii tego terenu, kolejne zaś upamiętniają ważne postaci i wydarzenia historyczne. Główną promenadę Saskiej Kępy stanowi ulica Francuska, gdzie mieści się wiele zabytkowych domów i cała gama różnych restauracji i lokali, gdzie można usiąść przy stoliku i zamówić ciasto, kawę, herbatę lub inne specjały.
„To był maj, pachniała Saska Kępa” mówią słowa napisane przez Agnieszkę Osiecką. To wszystko prawda, ale maj nie jest jedynym miesiącem, w którym warto odwiedzić ten wyjątkowy zakątek Warszawy. Każdy okres i pora idealnie się na to nadają.
Źródło zdjęcia:
http://viacitymap.pl/Miasta/Warszawa/Artykuly/Saska-Kepa-gdzie-zjesc